USA obvinila Írán z útoku na nákladní loď u Ománu v Hormuzské úžině

Spojené státy obvinily Írán z útoku na nákladní plavidlo v blízkosti Ománu. Íránský mluvčí parlamentu reagoval ostrou kritikou na dezinterpretaci historie mezi oběma zeměmi.
Americké úřady oznámily, že za útokem na nákladní loď v Hormuzské úžině nedaleko Ománu stojí Írán. Podle dostupných informací se jedná o další incident v tomto strategicky důležitém námořním koridoru, kterým prochází miliony barelů ropy denně a který je klíčový pro globální energetickou bezpečnost.
Odpověď íránských představitelů byla okamžitá a velmi ostrá. Mohammad Bagher Ghalibaf, předseda íránského parlamentu, zveřejnil na sociálních sítích provokativní sdělení: "Jedinou plodinou, kterou sklízíme, je to, co jste zaseli: desítky let nedůvěry." Tímto vyjádřením reagoval na americká obvinění a narážel na dlouhodobou historii napětí mezi Washingtonen a Teheránem.
Incident v Hormuzské úžině přichází v době zvýšené geopolitické nejistoty v Blízkém východě. Región je již roky místem různých napětí, a lodní trasy procházející tímto strategickým průsmykem jsou opakovaně terčem incidentů, které vzbuzují obavy v mezinárodní obchodní komunitě.
Vztahy mezi USA a Íránem zůstávají napjaté po více než čtyřicet let. Americké sankcije proti Íránu a íránský program jaderné energie představují stále jedny z nejpalčivějších problémů v diplomacii Blízkého východu. Incidenty jako ten, ke kterému došlo u Ománu, jen prohlubují vzájemnou nedůvěru a zvyšují napětí v regionu.
Současná situace vyvolává obavy o bezpečnost lodní dopravy a stabilitu cen energií na celosvětovém trhu. Mezinárodní společnost bedlivě sleduje vývoj situace a volá po de-eskalaci a obnovení konstruktivního dialogu mezi zúčastněnými stranami.
Zdroj: CNBC
Rubrika: Business