USA a Katar varují EU: Přísnější pravidla pro methan ohrozí dodávky plynu a zdraží ho

USA a Katar varují EU: Přísnější pravidla pro methan ohrozí dodávky plynu a zdraží ho

Spojené státy a Katar znovu upozorňují Evropskou unii na důsledky zpřísňování klimatických regulací zaměřených na průmysl zkapalněného zemního plynu. Pokud unii v tomto kurzu bude pokračovat, hrozí jí nedostatek plynu a výrazné zvýšení cen.

Americká energetika a katarijský sektor LNG se hlasitě stavují proti novým pravidlům Evropské unie týkajícím se emisí metanu. Vrcholní představitelé obou zemí – Chris Wright z USA a Saad al-Kaabi z Kataru – adresovali Bruselu ostrou výstrahu prostřednictvím dopisu, který cituje agentura Financial Times. Podle jejich vyjádření neexistuje žádná prakticky uskutečnitelná cesta ke shodě s novou regulací, která by byla zároveň ekonomicky rentabilní pro poskytovatele i příjemce plynu.

Nové ekologické požadavky EU na omezování metanu jsou v rozporu s ekonomickou realitou globálního trhu s energiemi. Exportující státy, včetně Kataru, který je jedním z největších dodavatelů zkapalněného plynu světu, tvrdí, že současné technologické a infrastrukturní možnosti neumožňují dosáhnout požadovaných standardů. Zároveň upozorňují, že pokud by se pokusy o jejich dosažení započaly, vedlo by to k dramatickému navýšení nákladů, které by se nakonec přenesly na spotřebitele v podobě vyšších cen za energie.

Evropa se nyní nachází v citlivé situaci. Na jedné straně má zavázané klimatické cíle a snaží se snižovat svoji uhlíkovou stopu, na straně druhé je stále závislá na dovozu plynu z tradičních zdrojů. Přísnější regulace zaměřené na metanové emise mohou paradoxně vést k opačnému výsledku, než je zamýšleno – místo podpory přechodu na čistší energie by mohly způsobit nedostatek dostupného plynu a ekonomické problémy pro průmysl i domácnosti. Situace se vzpínajícími se cenami energií v Evropě se tak ještě více zkomplikuje.

Varování z Washingtonu a Dahy přichází v čase, kdy se EU snaží najít rovnováhu mezi ambitózními klimatickými plány a praktickou energetickou bezpečností. Katar a USA apelují na pragmatičtější přístup, který by zohlednil technologické a ekonomické omezení současnosti. Bez dialogu a kompromisu by mohlo dojít k situaci, kdy by Evropa paradoxně musela na energiích utratit více peněz a zároveň by nedosáhla svých environmentálních cílů.

Předseda americké energetiky a katarský ministr zdůrazňují, že stabilní a dostupné energetické zdroje jsou nezbytné pro prosperitu globální ekonomiky. Regulace, která by vedla k jejich nedostatku, by nakonec poškodila všechny aktéry – výrobce, distributory i konečné spotřebitele. Bruxelles se proto musí rozhodnout, zda bude lpět na idealismu, nebo se posune směrem k prakticistnímu řešení, které bude udržitelné v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: OilPrice.com

Rubrika: Akciové trhy