Smrtelná vlna veder přechází přes Evropu: nové rekordy teplot ohrožují dopravu i zdravotnictví

Smrtelná vlna veder přechází přes Evropu: nové rekordy teplot ohrožují dopravu i zdravotnictví

Výjimečná horková vlna, která zpočátku sužovala západní Evropu, se v sobotu rozšířila i do středu a východu kontinentu. Od Dánska po Švýcarsko a Německo padají teploty rekordní hodnoty, což vede k majetkovým ztrátám a zatížení zdravotnických zařízení.

Evropa se ocitla v sevření bezrecedentní horké vlny. Zatímco začátkem týdne postihovala především západní části kontinentu, od soboty se intenzivní horko šíří stále dále na východ. Meteorologické stanice z Dánska, přes Německo až do Švýcarska zaznamenávají teploty, které překonávají dosavadní letní rekordy. Tento trend vědce i politiky znepokojuje a připomíná jim, jak zhoubné mohou být následky klimatické krize.

Extrémní teplo už nyní způsobuje znatelné problémy v každodenním životě milionů Evropanů. Provozovatelé železnic a leteckých společností hlásí opoždění a zrušené spoje kvůli poškozením infrastruktury. Silnice se deformují, koleje se ohýbají, a letadla nemohou startovat bez rizika. Dopravní systém, který není na takové extrémy zvyklý, se dostává k hranicím své kapacity. Cestující si tak mohou připravit více času na cestování a být trpěliví při čekání na spoje.

Zdravotnické zařízení po celé Evropě hlásí nárůst počtu pacientů trpících úpalem a s ním souvisejícími komplikacemi. Zejména senioři a lidé s chronickými nemocemi jsou ohroženi život nebezpečným dehydratováním a srážkami v mozku. Nemocnice pracují v přesčasovém režimu, aby zvládly příliv pacientů. Zdravotníci apelují na veřejnost, aby během dne zůstávala v chladných místnostech, pila dostatečné množství vody a nenechávala děti ani domácí zvířata v zaparkovaných autech.

Klíčová otázka zní: je toto jen dočasný fenomén, nebo známka nového normálu? Klimatologové a odborníci na životní prostředí jednotně varují, že frekvence a intenzita horkých vln se zvyšují. Podle dat Evropské agentury pro životní prostředí se četnost extrémních teplotních období zdvojnásobila za posledních dvacet let. Letošní léto tak není výjimkou – je pouhým odrazem trendu, který se bude s největší pravděpodobností zhoršovat.

Evropské vlády se začínají aktivizovat v přijímání opatření. Některé země zavádějí dočasné uzavírky silnic s asfaltem náchylným k roztavení, jiné organizují chladící centra pro ohrožené skupiny obyvatelstva. Přesto odborníci zdůrazňují, že bez ambiciózních kroků v boji proti emisím skleníkových plynů budou podobné scénáře v budoucnu ještě horší. Evropská unie tak stojí před křižovatkou – buď jednat nyní, nebo čelit více than nezvratným následkům.

Zdroj: France24 English

Rubrika: Svět