Kobalt v bateriích versus fosilní paliva: Které má lepší svědomí?

Mnoho lidí kritizuje těžbu kobaltu pro elektrické automobily, ale málokdo ví, jakou cenu si vybírá těžba zemního plynu a ropy. Otázka není, která energie je čistší, ale spíše, kterou si můžeme dovolit ignorovat.
Etika těžby versus realita energetiky
Diskuse okolo elektromobilů se často točí kolem jediného aspektu – těžby kobaltu do baterií. Aktivisti a kritici velmi hlasitě poukazují na těžké podmínky práce v dolech na Kongu a Zambii, kde se získává součást kritické pro moderní baterie. Je to legitimní obavy, ale zde přichází ta trapná zpráva: pokud vás těžba kobaltu znepokojuje, měly by vás mnohem více znepokojovat konvenční energetické zdroje, které používáme již desítky let.
Nevídaná cena fosilních paliv
Těžba ropy a zemního plynu není přesun hmotného zboží do garáže. Jedná se o jednu z nejopravdovitějších ekologických a sociálních katastrof dnešní doby. V mnoha zemích, které jsou bohaté na fosilní paliva, se pracovníci těží za podmínek, které jsou často horší než v afických dolech. Navíc těžba není jediným problémem – je to komplexní síť od odsávání zemního plynu přes klimatické dopady až po znečištění podzemních vod. A ropy či plynu se spotřebovává nepředstavitelné množství. Zatímco se baterie recyklují a používají desítky let, každý litr benzínu je spálen jedenkrát a je pryč.
Hypocrisy se jménem vybírá plyn
Velká část veřejnosti si myslí, že pokud nebudeme koupit elektromobil, vyhneme se etickému problému těžby. Bohužel, ta osoba pumpuje do svého auta produkt, jehož těžba vyvolala stejné nebo ještě horší problémy, jen v globálnějším měřítku. Americké či evropské firmy těží ropu a plyn po celém světě, často v zemích s nejslabší právní ochranou pracovníků. Rozdíl je v tom, že to prostě nevidíme – těž ropy se odehrává v ropalinách v poušti, ve vodách u břehů nebo v arktických regionech, daleko od novin a pozornosti.
Realita bez jednoduchých odpovědí
Ať už se elektromobily stanoucí bez kobaltu dříve nebo později, děti v dolech nezmizí. Stejně tak se problém nezmění, pokud se rozhodneme zůstat u benzínu. Skutečnost je, že energetika – ať už která – vyžaduje těžbu. Skutečnost je také, že elektromobily jsou *v konečném důsledku* efektivnější a čistší, zejména v zemích s čistšími energetickými sítěmi. Ale to neznamená, že by byla bez viny.
Cesta kupředu
Místo abychom si užívali iluzi morální čistoty, měli bychom tlačit na regulace. Regulace těžby bez ohledu na to, zda jde o kobalt, ropu nebo lithium. Regulace pracovních podmínek celosvětově. Regulace, která bude snahovat se minimalizovat škody tam, kde k nim dochází – a to je všude. Elektromobil není odpověď na etické problémy energetiky, ale je to lepší než status quo. A to by v tuto chvíli mělo být dost.
Zdroj: Jalopnik
Rubrika: Auta & Mobilita